Menu Zamknij

Pojęcie AI i jej rodzaje współcześnie

Dzisiejszym wpisem przechodzimy z historii AI do pojęcia sztucznej inteligencji i jej praktycznych możliwości wykorzystania współcześnie, a także… możliwości jej nadużycia.

Na przestrzeni lat powstały różne definicje pojęcia sztucznej inteligencji. Wśród najbardziej reprezentatywnych można wymienić te stworzone przez naukowców z Cambridge oraz Stanford.

„Sztuczna inteligencja to działanie mające na celu uczynienie maszyn inteligentnymi, a inteligencja to cecha, która umożliwia jednostce prawidłowe i przewidywalne funkcjonowanie w jej otoczeniu”. N.J. Nilsson, The Quest for Artificial Intelligence: A History of Ideas and Achievements, Cambridge 2010.

„Sztuczna inteligencja to nauka i zestaw technologii obliczeniowych, które są inspirowane – choć zazwyczaj działają inaczej – ludzkim układem nerwowym w zakresie, w jakim umożliwia on odczuwanie, uczenie się, rozumowanie i podejmowanie działań”. P. Stone et al., One Hundred Year Study on Artificial Intelligence: Report of the 2015-2016 Study Panel, Stanford 2016. https://ai100.stanford.edu/2016-report/executive-summary

Najważniejsze ośrodki naukowe na świecie prowadzą badania dotyczące AI. Jednak nie tylko nauka jest zainteresowana tym obszarem wiedzy. Również najwięksi gracze biznesowi – jak Apple, Facebook, Google, IBM czy Microsoft – eksplorują aplikacje AI.

Do głównych obszarów zastosowań AI, które będą dokładniej przedstawiane na praktycznych przykładach w kolejnych wpisach, należy:

  1. transport (np. autonomiczne drony czy samochody),
  2. opieka zdrowotna (np. LifeGraph),
  3. edukacja (np. uczenie online, Ozobot),
  4. urządzenia domowe (np. iRoboty),
  5. bezpieczeństwo publiczne (np. polityka predykcyjna),
  6. rozrywka (np. gry video).

Technologie z wykorzystaniem AI bezsprzecznie mogą ułatwić codzienne czynności oraz uczynić życie prostszym i przyjemniejszym. Jednak nie można zlekceważyć możliwości ich użycia w celach, które będą wątpliwe etycznie.

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych obszarów zastosowania AI są autonomiczne systemy uzbrojenia, które mogą wybierać i atakować cele samodzielnie, bez ludzkiej interwencji, wykorzystując do zbierania i przetwarzania informacji sensory i oprogramowanie oparte na algorytmach lub sztuczną inteligencję. Mogą to być np. bezzałogowe statki powietrzne, okręty, a nawet roboty lądowe. Działają one szybciej niż urządzenia z ludzkim operatorem, a jednocześnie jest większa swoboda wykorzystania ich do bardziej niebezpiecznych misji w związku z brakiem konieczności angażowania zasobów ludzkich. W ostatnich latach szeroko dyskutowany jest temat regulacji dotyczącej użycia tej broni. Dyskusja ta doprowadzi raczej do standaryzacji zasad rozwoju i użycia broni autonomicznej, niż do bezwzględnego zakazu jej stosowania, gdyż na to ostatnie nie wyrażają zgody państwa prowadzące nad nią zaawansowane prace i częściowo wdrażające ją do użytku, m.in. Chiny, Rosja i USA.

Powyższe trendy wskazują, że AI – podobnie jak wiele wcześniej wynalezionych narzędzi i technologii – może posłużyć dobru społeczeństw, jak i stanowić zagrożenie. Wszystko zależy od intencji osób ją wykorzystujących.

dr Maria Jędrzejczak