Dzisiejszym wpisem chcielibyśmy przybliżyć możliwości zastosowania sztucznej inteligencji w sektorze opieki zdrowotnej.
Jednym z zadań AI w sektorze opieki zdrowotnej jest wspomaganie podejmowania decyzji klinicznych. W tym zakresie ułatwia analizę wyników z dokumentacji klinicznej milionów pacjentów, aby umożliwić bardziej spersonalizowaną diagnozę lub leczenie oraz zautomatyzowaną interpretację obrazu.
W zakresie zbierania informacji o potencjalnym ryzyku wystąpienia poszczególnych schorzeń przydatna okazuje się eksploracja danych. Analizowanie najczęstszych wyników wyszukiwania w Google i odwiedzanych stron internetowych pozwala ocenić społeczną skalę danego problemu czy ryzyka występowania schorzenia. Poprzez skanowanie social mediów można uzyskać dokładne informacje o danym użytkowniku, jego zainteresowaniach i nawykach, w tym również przewidzieć ryzyko wystąpienia konkretnej choroby. Ze względu na fakt, iż proponowane treści i reklamy na portalach społecznościowych są personalizowane, można w ten sposób zaproponować użytkownikowi sugestywne treści dotyczące np. profilaktyki prozdrowotnej.
Wpływ sztucznej inteligencji w sektorze opieki zdrowotnej przejawia się nie tylko w przewidywaniu i zapobieganiu konkretnym objawom, ale również w leczeniu interwencyjnym. Inteligentne rozwiązania są stosowane do leczenia schorzeń i tym samym do polepszania jakości życia pacjenta. AI z powodzeniem wykorzystuje się w nowoczesnych urządzeniach wspomagających wzrok i słuch. Przejawem zastosowania AI w zakresie wspierania pacjentów jest aparat słuchowy Starkey Livio AI. Dzięki zintegrowanym czujnikom urządzenie to oprócz zapewniania lepszej jakości dźwięku oferuje możliwość śledzenia aktywności fizycznej oraz dynamikę pracy mózgu. Aparat rejestruje aktywność użytkownika i adaptuje się do niego. Dzięki temu słyszenie w określonych środowiskach i okolicznościach staje się automatyczne. Ponadto sztuczna inteligencja rozpoznaje i wzmacnia głos, a jednocześnie odfiltrowuje i redukuje inne dźwięki i szmery. Aparat Starkey Livo AI oferuje też funkcję tłumaczenia różnych języków w czasie rzeczywistym bezpośrednio do aparatu użytkownika oraz może interweniować w razie upadku czy doznania urazu poprzez zawiadomienie odpowiednich osób. Takie rozwiązania sprzyjają podnoszeniu standardów opieki zdrowotnej oraz polepszaniu jakości życia pacjenta.
Dzięki zastosowaniu AI w urządzeniach medycznych możliwe jest przeprowadzenie operacji wymagających sporej precyzji. Innowacyjne rozwiązania w tym zakresie, takie jak robot chirurgiczny ZEUS, oferowane są m.in. przez firmę Computer Motion. Urządzenie to umożliwia przeprowadzenie zabiegów z zakresu chirurgii laparoskopowej. ZEUS jest niejako pierwowzorem coraz powszechniej wykorzystywanego robota medycznego da Vinci, który znacznie ułatwia przeprowadzenie zabiegów małoinwazyjnych. Jego układ wizyjny jest wyposażony w kamery rejestrujące trójwymiarowy obraz ciała pacjenta z zachowaniem wysokiej jakości obrazu. Jest on stosowany w szpitalach na całym świecie. Robota da Vinci wykorzystuje się do wykonywania zabiegów wymagających dużej precyzji między innymi z zakresu chirurgii ogólnej czy kardiochirurgii. Często zmniejsza on prawdopodobieństwo wystąpienia komplikacji oraz skraca czas rekonwalescencji.
Sztuczna inteligencja w zakresie opieki zdrowotnej wykorzystywana jest także do monitorowania oraz pomiaru parametrów pacjenta. Ponadto AI wspiera działania w zakresie coachingu zdrowia, który pomaga pacjentowi wdrożyć optymalny i zindywidualizowany plan działania, co przekłada się na wzrost skuteczności leczenia i wzmacnia świadomość pacjenta w zakresie zdrowia. Przykładem może być LifeGraph, wykorzystujący uczenie maszynowe oraz technologię urządzeń mobilnych, np. smartfonów, do przewidywania wystąpienia poszczególnych objawów. Firma koncentruje się na wdrażaniu rozwiązania przy walce z objawami migreny poprzez pasywne gromadzenie danych opartych na aktywności smartfona oraz na pogodzie. System rejestruje i zapisuje dane dotyczące funkcjonowania organizmu i identyfikuje je jako pewne wzorce, aby następnie móc dostrzec ewentualne odstępstwa, spowodowane ewentualnymi dolegliwościami. Technologia wykrywa zmiany, które mogą wskazywać na zbliżającą się migrenę, co umożliwia interwencję w odpowiednim czasie. LifeGraph pomaga osobom przewlekle chorym w polepszaniu ich jakości życia.
Opisane powyżej rozwiązania dowodzą, że rozwój technologii wywiera coraz większy wpływ na liczne aspekty naszego życia, a sztuczna inteligencja może być z powodzeniem stosowana w sektorze opieki zdrowotnej.
Marta Kaczmarek