Dzisiejszym wpisem chcielibyśmy przybliżyć kwestię praktycznego zastosowania nowoczesnych technologii na koncepcji smart city. Obejmuje ona szereg inteligentnych działań w sześciu głównych obszarach jakimi są: Smart Living, Smart Environment, Smart Economy, Smart Community, Smart Mobility i Smart Digital City.
Celem idei smart city jest dążenie do stworzenia inteligentnego, cyfrowego miasta opartego o współdziałanie na poziomie lokalnym oraz aktywizację i partycypację społeczną. Jednak aby to współdecydowanie i szybki przepływ informacji był możliwy konieczne jest dobrze skomunikowane miasto oraz dostępność usług mobilnych dla całej społeczności.
Inteligentne rozwiązania w przestrzeni miejskiej
Rozwiązania z zakresu smart city poprawiają komfort życia, wpływając na takie obszary jak: bezpieczeństwo, transport czy sektor opieki zdrowotnej. Mieszkańcy miast coraz częściej mogą korzystać z aplikacji, która zbiera dane i wysyła komunikaty dotyczące bezpieczeństwa, np. alarmy dotyczące sytuacji nadzwyczajnych czy ostrzeżenia o niesprzyjających warunkach pogodowych. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnych sensorów, które zbierają i analizują dane. Przykładowo, aplikacja Smart City Poznań wysyła alerty informujące o smogu czy pyle zawieszonym. Koncepcja okazała się być bardzo pomocna podczas pandemii Covid-19, gdy użytkownicy aplikacji byli informowani o sytuacji epidemiologicznej w swoim regionie.
Korzyści z IOT dla współczesnego miasta
Określenie Internet rzeczy (ang. IoT – Internet of things) oznacza sieć obiektów fizycznych, które są wyposażone w czujniki i specjalistyczne oprogramowanie umożliwiające wymianę danych z innymi urządzeniami i systemami za pośrednictwem Internetu. Poprzez zastosowanie technologii obliczeniowych, chmury czy big data przedmioty mogą udostępniać i zbierać dane przy minimalnej ingerencji człowieka, czyniąc dom czy nawet miasto dobrze skomunikowanym. Dla funkcjonowania Internetu rzeczy kluczowe znaczenie mają uczenie maszynowe i analityka. Istotna dla funkcjonowania IoT jest także konwersacyjna sztuczna inteligencja. Rozwój sieci neuronowych sprawia, że przetwarzanie języka naturalnego w urządzeniach IoT staje się coraz łatwiej dostępne i przystępne dla użytkowników.
Zastosowanie Internetu rzeczy jest bardzo szerokie. Umożliwia optymalizowanie produkcji, co sprzyja zwiększaniu zysków przedsiębiorstwa i jest przydatne w handlu detalicznym. Ponadto korzyści dzięki IoT czerpie branża motoryzacyjna oraz transportowa. Rozwiązania z tego obszaru okazują się również przydatne dla sektora publicznego. Państwowe instytucje użyteczności publicznej mogą wykorzystywać aplikacje oparte technologii IoT w celu powiadomienia użytkowników o ewentualnych awariach, przerwach w dostawie wody czy prądu lub utrudnieniach komunikacyjnych w mieście. Technologie IoT umożliwia zbieranie danych o awariach, tak aby następnie rozmieszczać zasoby w sposób ułatwiający usuwanie ich skutków. Ponadto dzięki tej technologii możliwe jest wspieranie procesów administracyjnych.
Sztuczna inteligencja w aplikacji smart city Poznań
Pochodną stosowania nowoczesnych technologii na poziomie lokalnej aplikacji Smart City Poznań jest projekt Poznań CityLab. Inicjatywa zakłada wspólne realizowanie projektów opartych o sztuczną inteligencję oraz dążenie do transformacji cyfrowej. W ramach współpracy partnerzy będą wspólnie realizować projekty oparte o sztuczną inteligencję o zasięgu krajowym oraz międzynarodowym. Współpraca obejmuje także zapewnienie mieszkańcom miasta cyklu szkoleń związanych z technologią AI. CityLab stworzy przestrzeń sprzyjającą weryfikowaniu pomysłów i rozwiązań opartych o sztuczną inteligencję, uczenie maszynowe, big data czy Internet rzeczy. Laboratorium innowacji umożliwi wsparcie w kreowaniu i pilotowaniu wszelkich innowacyjnych rozwiązań.
***
Koncepcja inteligentnego miasta stwarza szanse na wielowymiarowy, zrównoważony rozwój przestrzeni miejskiej, jak i społeczności. Zastosowanie najnowszych technologii zapewnia wiele usprawnień i udogodnień, ale wiąże się także z pewnymi wyzwaniami. Inteligentny system monitoringu jest sporą ingerencją w prywatność jednostki. Ponadto systemy zbierające i analizujące informacje o użytkownikach wymagają odpowiednich systemów zabezpieczeń celem skutecznej ochrony danych.
Marta Kaczmarek